Biadoliny. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zjednoczeni w sercu

Jeśli nad granicami pochyla się Kościół, to widać, że one łączą, a nie dzielą.

Parafia powstała w styczniu 1938 r. Położona niedaleko trasy E-4, między Tarnowem, a Brzeskiem, spaja w sobie trzy miejscowości, części dwóch powiatów i dwóch gmin. Tutaj widać wyraźnie, iż kiedy nad jakimikolwiek granicami pochyla się Kościół, to granice te łączą, a nie dzielą. Wspólnota biadolińskiego Kościoła liczy obecnie 2 400 wiernych. Utrzymują się oni głównie z rolnictwa i skromnych rent; niektórzy znajdują zajęcie w tarnowskich "Azotach" i "na kolei", wielu wyjeżdża za pracą na Zachód. Ale Biadolinom nie grozi wyludnienie. Młodzi, pełni nadziei, dość licznie zakładają rodziny-wciąż więcej istnień chce przychodzić na ten świat, niż go opuszczać. Janina Pater, wieloletnia szefowa miejscowej poradni rodzinnej, nie narzeka na brak zajęcia. - Utyskiwać można by jedynie na to, że zdarzają się nam czasem wizyty "dla papierka". Ale tak to już jest i pewnie będzie- zauważa nestorka rodzinnego poradnictwa. -Życie i tak wszystko weryfikuje - dodaje sentencjonalnie.

Życie religijne parafian prześwietlone jest promieniami Chrystusowego Serca. Stale rozwijający się kult tegoż Serca jednoczy wiernych i stanowi charakterystyczną cechę ich religijności. Parafianie, w każdy pierwszy piątek miesiąca, chętnie i długo adorują Najświętszy Sakrament, licznie uczestniczą w nabożeństwach czerwcowych, wielu z nich należy do Honorowej Straży NSPJ; w kościele często słychać śpiew Godzinek o Najświętszym Sercu. Ów kościół, dostojny w surowej urodzie, mógłby być jeszcze piękniejszy, gdyby nie zdobiącego jego ściany malowidła Drogi Krzyżowej-ich teologiczne przesłanie jest trudne do pojęcia, a artyzm niełatwy do "przełknięcia".

W Biadolinach są obszary, które należałoby jeszcze bardziej prześwietlić promieniami Bożego Serca (dość wspomnieć, że w miejscowości jest kilka punktów sprzedaży alkoholu, a nie widziałem tam choćby jednej apteki-być może władze, wydające koncesje, są przekonane, że kieliszek jest bardziej leczniczy niż tabletka.). Jeśli jednak kult Serca Jezusa będzie się tutaj nadal tak prężnie rozwijał, to wszystkie większe czy mniejsze bolączkami będą zanikać-Jezus przemieni wszystkich według Serca swego.

Ks. Antoni Gieroń

Ur. 28 stycznia 1947 r. w Lisiej Górze. Święcenia przyjął w 1971 r. Posługiwał w Tymbarku, Lubzinie, Porębie Radlnej i Obidzy, gdzie organizował życie parafialne i animował budowę kościoła. Od roku 1993 proboszczuje w Biadolinach. W duszpasterstwie pomaga mu wikariusz, ks. Jacek Walczyk.

Zdaniem proboszcza

Parafianie chętnie angażują się w życie Kościoła, zarówno w sferę duchową, jak i widzialną. Działa u nas wiele organizacji religijnych, m. in.: Caritas, AK, SRK, PDMD, DSM. Mamy trzech świeckich szafarzy Eucharystii. Niedawno kolędowało po parafii 21 dziecięcych grup misyjnych. Z naszej wspólnoty wywodzi się dwóch misjonarzy. Te powołania bardzo ożywiły misyjność parafii.

Ludzie są ofiarni. Wespół z gminą prowadzimy świetlicę dla dzieci, kiedy pojawia się wołanie o pomoc w parafii, diecezji czy poza nią-nasi wierni są zawsze hojni w dobroć. Ofiarność i zaangażowanie parafian widać też wyraźnie w pracach około kościelnych (ostatnio pokryliśmy miedzią większą cześć dachu, a świątynia zyskała nową elewację). Przed nami kolejne wyzwania. Jestem pewien, że wspólna praca i modlitwa jeszcze bardziej zjednoczą wszystkich wokół Chrystusowego Serca, którego kult staram się nieustannie rozwijać.

Msze św.
Niedziele: 7. 30, 9. 30, 11. 00, 16. 00.
Codziennie: 6. 30 i 17. 00.

Odpust: Niedziela po Oktawie Bożego Ciała ku czci NSPJ.

Tarnowski Gosc Niedzielny - Tarnów