Parafia pw. św. Józefa w Pogórskiej Woli

Modrzewiowe deski

W Pogórskiej Woli odpust jest na św. Józefa Oblubieńca, ale i Rzemieślnika, czyli cieślę i budowniczego, czczą i naśladują tu należycie.

Modrzewiowa świątynia z 1778 roku stoi w środku parafii. Wybudowali ją dawni właściciele dóbr, Siedleccy, jako kaplicę dworską, która służyła też mieszkańcom. Była jednak zdecydowanie mała.

Przesunęli kościół

Toteż, kiedy w 1925 roku erygowana została w Pogórskiej Woli parafia, kilka lat później, kościół - w całości, korzystając z drewnianych rolek - przesunięto na dzisiejsze miejsce. Tu tę drewnianą kaplicę powiększono przez przedłużenie nawy, dobudowanie dwóch bocznych krucht i dostawienie drewnianej wieży. Później powiększano jeszcze dostawioną z boku zakrystię. Tak wiele ciesielskich prac przy kościele, pozwoliło stworzyć przyjazną duchowemu wzrostowi przestrzeń modlitwy. Przesunięcie o 1 km świątyni spowodowało też, że dziś znajduje się ona dokładnie w centrum parafii.- Kościół wielokrotnie przebudowywany, jest efektem pracy wielu pokoleń parafian, obiektem ich troski, świadectwem ich wiary. Jest nasz - mówi ks. Jerzy Borczewski, proboszcz. W pewnym sensie zabieganie miejscowych o los kościoła parafialnego staje się metaforą Kościoła lokalnego.

Jak cegły w murze

Z troski o życie wspólnotowe wzniesiony został za poprzednika ks. Borczewskiego, ks. Kazimierza Fąfary, nowoczesny dom parafialny. - Popołudniami jest w nim świetlica środowiskowa dla dzieci, wieczorem przychodzi młodzież, tam też odbywają się spotkania wszystkich grup parafialnych - dodaje ks. Jerzy Borczewski. Dom jest bazą prężnej pracy parafialnej Caritas, mającego ciekawe pomysły oddziału Akcji Katolickiej (urządzają np. jubileusze małżeńskie w parafii). - Spotyka się tu też Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci i lektorzy, grupa biblijna młodzieży. Szukając sposobów ewangelizacji wychodzimy z młodymi także poza ten ośrodek - dodaje ks. Rafał Mirosławski, wikariusz w Pogórskiej Woli. Niektórzy z parafii emigrują, ale są i tacy, którzy tu się przeprowadzają. - Bardzo byśmy chcieli, aby wszyscy przychodzący tu mieszkać, zechcieli współtworzyć życie parafialne - dodaje ks. Borczewski. Przed laty dokładanie kolejnych modrzewiowych desek pozwoliło wznieść dzisiejszą świątynię w Pogórskiej Woli. Dziś wspólnota mocniejsza jest dzięki każdemu, kto chce budować lokalną wspólnotę ludzi wierzących - Kościół.

Ks. Jerzy Borczewski

Ks. Jerzy Borczewski, urodził się 10 września 1963 w Mielcu. Pochodzi z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy na Osiedlu. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1989 roku. Jako wikariusz pracował w Muszynie, Nowym Sączu, Limanowej, Tarnowie oraz w Wietrzychowicach. Od 2006 roku jest proboszczem w Pogórskiej Woli. W pracy pomaga mu neoprezbiter, ks. Rafał Mirosławski.

Zdaniem proboszcza.

Jestem tu krótko, ale spotykam się z dużą życzliwością parafian. Są oni zaangażowani zarówno w pracę parafialną, jak i ofiarni, wykazując wiele zrozumienia dla dzieł koniecznych do podjęcia w parafii. Duże wsparcie mam w parafialnej Radzie Duszpasterskiej. Jako proboszcz chciałbym, aby wszyscy parafianie z Eucharystii czerpali siłę do dobrego życia, aby wzajemnie się szanowali i tworzyli jedną rodzinę. Pamiętamy o chorych, do których w pierwszą i drugą niedzielę miesiąca udają się szafarze z Komunią świętą. Leży mi na sercu, aby nadal rozwijać działalność stowarzyszeń katolickich dorosłych i młodzieży, formacje rodzin, czytelnictwo prasy katolickiej, aby wiara była bardziej świadomie przeżywana i przenikała całe życie parafian.

Zapraszamy do parafii
- Msze św. w niedziele: 7:30, 9:30, 11:00, 16:00
- Msze św. w dni powszednie: codziennie o 7:00 oraz we środę, czwartek i piątek o godz. 17:00
- Odpust parafialny: 19 marca - ku czci św. Józefa Oblubieńca