10 czerwca 2001

10 VI - uroczystość Trójcy Przenajświętszej - zbiórka do puszek na KUL

10 VI - Tarnów - par. pw. Dobrego Pasterza - godz. 15:00 - festyn parafialny

12 VI - wspomnienie bł. Romana Sitki i towarzyszy, męczenników

14 VI - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)

15-17 VI - Ciężkowice - dni skupienia dla członków rad duszpasterskich

15-17 VI - Czchów - dni formacji misyjnej dla róż różańcowych

15-17 VI - Nowy Sącz - "Echo Trombity" - XXIV Festiwal Orkiestr

Dętych

16 VI - VI Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę - orgaiści

POSŁANI DO ŚWIATA I CZŁOWIEKA

26 maja 2001 r. Sobota. Nad Tarnowem zaświeciło jasne, gorące słońce. W Błoniu, po tygodniowych rekolekcjach, szykowali się do drogi, do Katedry. 42 uczniów, którzy przed sześciu laty, na wezwanie Mistrza z Nazaretu "Pójdź za Mną" odpowiedzieli "tak". Ich marzenia dzisiaj się spełnią. Dzisiaj także dokona się to, na co czekali tyle lat. Biskup włoży na ich młode głowy swoje ręce i pośle na cały świat. Co myślą, co czują, jak biją ich serca? Odpowiedź pozostanie dla nas tajemnicą. Tak jak tajemnicą jest każde powołanie. Ale wzruszenia nie da się ukryć. W Katedrze, w oczekiwaniu na uroczystość święceń, są skupieni, uśmiechnięci i szczęśliwi. Ich błyszczące oczy mówią wszystko.

Jest godzina 9.oo. Przy śpiewie seminaryjnego chóru wychodzą do ołtarza. Za nimi przełożeni Seminarium z ks. Rektorem na czele oraz ks. bp Wiktor Skworc - konsekrator. Rozpoczęła się Ofiara Mszy św. Po raz pierwszy będą koncelebrować z Biskupem Ordynariuszem i swoimi wychowawcami. Nim się to stanie zostają wezwani po imieniu. I każdy z nich głośno odpowiada "jestem". Każdy z nich jeszcze raz wkłada swoje dłonie w dłonie biskupie i przyrzeka szacunek i posłuszeństwo swojemu Ordynariuszowi. Wzruszenie ogarnia wszystkich, kiedy kandydaci do święceń upadają na twarz, by w tym geście potwierdzić, że odtąd, na wieki, ich życie należy już tylko do Chrystusa. Nad nimi - leżącymi na posadzce Katedry jak białe hostie - rozlega się śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.

A oni prowadzą pewnie wtedy najbardziej intymny dialog z Bogiem, dziękując Mu za wybranie i zaufanie. Katedrę zalega cisza jak w czasie Podniesienia. Oto do Ks. Biskupa podchodzą kolejno diakoni, a On kładzie na nich swoje ręce. Ten gest powtarzają także ks. kard. F. George z Chicago, biskupi pomocniczy, księża przełożeni oraz wszyscy obecni kapłani. Uklękli diakoni. Po modlitwie konsekracyjnej Biskupa Ordynariusza z klęczek powstali już kapłani. Ubrani w złote ornaty po raz pierwszy, drżącym głosem wypowiadają słowa konsekracji "To Ciało moje... To Krew moja". I po raz pierwszy w swoich namaszczonych dłoniach piastują "Bożego Baranka, który gładzi grzechy świata". Msza św. dobiega końca. Dla 42 nowo wyświęconych kapłanów to pierwsza sprawowana przez nich Eucharystia, która stanie się początkiem dziękczynienia za "wielkie rzeczy, które Pan uczynił".

Na drogę do świata i człowieka otrzymali od swojego Biskupa dobre i troskliwe słowa: "Bóg ma w Was swoje upodobanie. Dlatego jesteście powołani i posłani, aby kontynuować misję Jego Syna w świecie. Waszym zadaniem będzie przekazywać innym prawdziwą znajomość Boga, być świadkiem jedności i zjednoczenia z Bogiem. Niczego innego swiat od was nie oczekuje. [...] Bądźcie wiernymi aż do końca. Tylko na tej drodze znajdziecie poczucie szczęścia i pokój sumienia".

Dzisiaj Kościół Tarnowski dziękuje Bogu za 42 nowych kapłanów. Są nimi:

1. Ks. Tomasz Badyla (par. Pasierbiec)
2. Ks. Mariusz Bawołek (par. Trzetrzewina)
3. Ks. Henryk Brdej (par. MB Bolesnej w Nowym Sączu)
4. Ks. Iwan Cabaj (par. Cerekiew)
5. Ks.Krzysztof Chaim (par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku)
6. Ks.Krzysztof Czaja (par. Górki Mieleckie)
7. Ks. Marian Duda (par. Kicznia)
8. Ks. Mateusz Dziedzic (par. Polna)
9. Ks. Sławomir Głodzik (par. Ducha Świętego w Mielcu)
10 Ks. Tomasz Jamróz (par. Miłosierdzia Bożego w Dębicy)
11 Ks. Rafał Jarosławski (par. Św. Jadwigi w Dębicy)